XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w GBP Jabłonna (9-15 maja) – relacja

Tydzień bibliotek zainaugurowaliśmy w sobotę 9 maja, spotkaniem autorskim z Renatą Chołuj. Na spotkaniu autorka przybliżyła zebranym swoją debiutancką książkę ?Geriavity? ? pełną humoru opowieść o czterdziestoletnim kawalerze, lekarzu ginekologu z warszawskiego Żoliborza.

Podczas Tygodnia Bibliotek bibliotekę w Jabłonnie ozdabiały dwie wystawy. Na korytarzu prowadzącym do biblioteki przygotowaliśmy dla Państwa wystawę okolicznościową ?Oaza księdza Jana? związaną ze zbliżającymi się obchodami setnych urodzin naszego patrona. Wystawa, zawierająca unikalne zdjęcia z mieszkania księdza Twardowskiego, ozdabiać będzie wejście do biblioteki do końca czerwca. Dodatkowo wystawę ozdobiły, własnoręcznie wykonanymi motylkami, dzieci z Klubu Malucha przy GCKiS w Chotomowie (z całego serca dziękujemy!).

Druga z wystaw ozdabiała sam lokal biblioteki w Jabłonnie. Prezentowaliśmy na niej prace naszej czytelniczki, artystki plastyka, pani Nanuli Burduli. Pełne wyrazistych kolorów obrazy oraz wspaniałe grafiki, mogą Państwo ciągle jeszcze podziwiać na ścianach kącika dziecięcego. Składamy gorące podziękowania Pani Nanuli za użyczenie stworzonych przez siebie wyjątkowych dzieł sztuki.

Szczególnie bogato prezentowała się nasza oferta na Tydzień Bibliotek przygotowana dla dzieci. We wtorek w Chotomowie, a w czwartek w Jabłonnie, specjalnie dla przedszkolaków, odwiedził nas pan Marek Dąbrowski. Legionowski karykaturzysta, który od niedawna próbuje swoich sił w tworzeniu poezji dziecięcej, nie dość, że przybliżył najmłodszym swoją, niezwykle humorystyczną i pomysłową twórczość, ale także, razem z przedszkolakami, stworzył nowe unikalne wierszyki.

Z przedszkolakami spotkaliśmy się również w środę i piątek. W środę panie Bibliotekarki czytały maluchom z przedszkola ?Przylesie?, bajkę o Wiercipiętku, powiązaną tematycznie ze zbliżającym się Dniem Matki. W piątek natomiast na wspólne czytanie w ramach akcji ?Cała Polska czyta dzieciom? zawitał do nas pan Wójt Jarosław Chodorski, który przeczytał dzieciom z Przedszkola Gminnego wiersze księdza Twardowskiego.

Również w piątek przygotowaliśmy, dla uczniów szkół podstawowych w naszej gminie warsztaty filozoficzne poprowadzone przez panią Joannę Wągiel z pracowni filozoficznej ?Eureka!?. Dzieci z Jabłonny oraz z Chotomowa rozpoczęły dzień od wspólnego filozofowania na temat uniwersalnego problemu tego, jak postrzegamy nieznane. Nie ma to jak rozruszanie umysłu o poranku!

W piątek wieczorem, na sam koniec tygodnia bibliotek, zorganizowaliśmy, pierwszą w historii ?Noc w Bibliotece? w Jabłonnie. Tego dnia biblioteka otwarta była dla swoich czytelników w godzinach od 8 do 24. Dla wszystkich, którzy odwiedzili nas po godzinie 16:00 przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje: gry planszowe, poczęstunek oraz projekcję filmu edukacyjnego. O godzinie 17:00 maluchom, które odwiedziły nas razem z rodzicami, swoje wiersze czytała pani Hanna Niewiadomska, legionowska autorka poezji dziecięcej. O godzinie 20:00 zorganizowaliśmy natomiast kameralne spotkanie przy nocnej lampce z panią Joanną Svensson, autorką powieści ?Klucz do nieba? i ?Tajemnica medalionu?.