2013-05-20 : Wieczór poświęcony Annie German…odczucia widza.

Gość wieczoru ? Mariola Pryzwan, autorka książek o Annie German? oraz Joanna Moro, odtwórczyni roli głównej w filmie ?Anna German. Tajemnica Białego Anioła?? tyle plakat informujący o tym czego będziemy świadkami. A wieczór poświęcony był Annie German i wszystko co się działo przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. To wydarzenie na pewno przejdzie do historii ?spotkań autorskich? w Jabłonnie. Wszyscy jeszcze mamy świeżo w pamięci serial o Annie German, który emitowała TV i to on zapewne w dużym stopniu przyczynił się do tego sukcesu. Niemniej jednak nie umniejsza to osobistego sukcesu Pani Ani Czachorowskiej, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Jabłonnie. Na mój gust, jest to niewątpliwie ?numer jeden? dotychczasowych spotkań. Chylę również czoła przed naszą społecznością, której zazwyczaj mam za złe małą frekwencję w tego typu imprezach. Tym razem w ?Galerii Ogród?, przy GCKiS w Jabłonnie zasiadło, przycupnęło, stanęło pod ścianami, czyli wypełniło sale po brzegi ponad dwieście pięćdziesiąt osób. ?padł swoisty rekord. Wszystko to odbyło się 11 maja 2013 roku.

??Mariola Pryzwan, wybitna biografistyka (ze wspomnień złożyła biografie m.in. Zbigniew Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów książek: ?Anna German o Sobie? i ?Zbigniew Cybulski o sobie?)?, ?tyle encyklopedia. Mariola Pryzwan, jak sama twierdzi, a opowiadała dużo i z wielką znajomością tematu, losami Anny German interesuje się od dawna, jest też wielbicielką jej talentu. W książce ?Tańcząca Eurydyka? zawarła wspomnienia znajomych, przyjaciół i krewnych piosenkarki. W drugiej zaś – ?Anna German o Sobie?, /obie pozycje można było sobie nabyć na spotkaniu wraz z autografem autorki/, jak sama mówi, postanowiła oddać głos głównej bohaterce, czyli Annie German. Autorka pozbierała jej wypowiedzi z audycji radiowych, prasy polskiej, rosyjskiej i włoskiej, a zadanie nie było łatwe, ponieważ Anna German nie lubiła udzielać wywiadów. Właśnie dzięki temu, swoistemu ?dokumentowi? dowiadujemy się wielu szczegółów z ciekawego życia piosenkarki. O dzieciństwie spędzonym w środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o współpracy z teatrem studenckim Kalambur i o sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie. Z ?dokumentu? tego sporo dowiemy się na temat pobytu Anny German we Włoszech, o jej tragicznym wypadku, długotrwałej rehabilitacji i heroicznej walce o powrót na estradę. Dokument ten, ukazuje nam Annę German nie tylko jako wielokrotnie nagradzaną wokalistkę, ale również, a może przede wszystkim, ukazuje nam Annę German jako wrażliwego, ciepłego i dobrego człowieka.

?nie mogę pominąć drugiego z gości wieczoru, odtwórczyni głównej roli w niedawno emitowanym przez TVP serialu o Annie German. Joanna Moro, aktorka młodego pokolenia, skromna, ciepła, przyjazna, nie zmanierowana, sprawiająca wrażenie, że nie rozumie całego zamieszania wokół siebie. Delikatna. Udźwignęła rolę, ale czy udźwignie sławę, która na nią spadła jak grom z jasnego nieba. Czy zdoła przeciwstawić się atakom zazdrośników i poszukiwaczy sensacji. Jeżeli tak, wtedy stanie się gwiazdą na miarę Anny German.

?no cóż, tak uważa piszący te słowa.

Jabłonna, 20 maja 2013 roku