“Noc Bibliotek” 2015 – relacja

W piątek 15 maja, po raz pierwszy w swojej historii, biblioteka w Jabłonnie zaprosiła swoich czytelników (i nie tylko) na „Noc w Bibliotece”. Dla wszystkich, którzy odwiedzili nas tego dnia po godzinach (czyli od godziny 16:00 do północy) przygotowaliśmy bogatą ofertę atrakcji: gry planszowe, spotkania autorskie, projekcję filmu oraz słodki poczęstunek.

O godzinie 17:00 z naszymi najmłodszymi czytelnikami spotkała się Hanna Niewiadomska, legionowska autorka poezji dziecięcej. Zabawne wierszyki poetki spodobały się zarówno rodzicom, jak i maluchom, które z uwagą wysłuchiwały się w zgrabne, czasami zaskakujące rymy. Spotkania autorskie z Panią Hanną są już swego rodzaju tradycją w naszej bibliotece. Poetka zawsze utrzymuje świetny kontakt z dziecięcą widownią, umiejętnie utrzymując jej uwagę a równocześnie zapewniając przednią zabawę niepozbawioną walorów edukacyjnych. Podobnie było i tym razem; nietypowa, późna pora spotkania, dodała mu walorów niezwykłości i wyjątkowości.

Kulminacją „Nocy w bibliotece” było spotkanie o godzinie 20:00 z Joanną Svensson, autorką książek „Klucz do nieba” oraz „Tajemnica medalionu”. Autorka, mieszkająca na stałe poza granicami Polski (w Szwecji oraz w Niemczech), przyjechała do Jabłonny prosto z 6 Warszawskich Targów Książki. Z naszymi czytelnikami, pośród których znalazł się również Pan Wójt Jarosław Chodorski, spotkała się w kameralnym gronie, w pomieszczeniu biblioteki, przy świetle lampki nocnej. Pani Svensson przedstawiła zebranym zawiłe koleje swojego życia: okoliczności wyjazdu z kraju, to jak ułożyła sobie życie na emigracji, opowiadała ciekawe anegdoty ze swojej działalności w polonijnych organizacjach wspierających opozycję antykomunistyczną. Jak sama przyznała, to właśnie osobiste doświadczenia stanowiły bezpośrednie źródło inspiracji w procesie powstawania jej literatury. Goście usłyszeli także, wybrane przez autorkę, fragmenty powieści, dzięki czemu sami mogli docenić walory literackie jej prozy. Wyjątkowa atmosfera jaka towarzyszyła spotkaniu, możliwość bliskiego i bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami, sprzyjała szczerej i otwartej rozmowie nie tylko o literaturze…

Spotkanie z Joanną Svensson zakończyło się około godziny 22. Pozostałą część „Nocy w bibliotece” spędziliśmy, razem z naszymi czytelnikami, na wspólnym oglądaniu filmu edukacyjnego, oraz wymianie poglądów. O północy pożegnaliśmy się ze wszystkim gośćmi, pierwszej w historii, „Nocy w Bibliotece” w Jabłonnie. Gorąco dziękujemy naszym czytelnikom za to, że spędzili z nami przemiły wieczór. Dziękujemy również panu Krzysztofowi, pracownikowi ochrony w jabłonowskim Domu Ogrodnika, za to, że pozostał z nami do samego końca.