“Noc Bibliotek” w Jabłonnie 2020 – relacja

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i książek.
VI wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w której uczestniczyło ponad 1000 bibliotek z całej Polski, odbyło się 10 października 2020 r. pod hasłem „Klimat na Czytanie”.

Nasza biblioteka uczestniczy w tej ogólnopolskiej akcji od samego początku, czyli od roku 2014.
Organizatorem tej akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” i z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W dniu 10.10.2020 r. (sobota) nasza biblioteka była  otwarta dla czytelników od godziny 13.00. Czytelnicy mogli wypożyczyć książki (w tym nowości książkowe i ebooki zakupione z dotacji MKiDN). Mogli uczestniczyć w akcji „Przygarnij książkę” i „Podziel się książkami”. Oprócz książek rozdawane były zakładki do książek, naklejki z ekslibrisami, także papier ze specjalną papeterią, zachęcając tym samym do uczestnictwa w akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. Wszystkie te materiały były przekazywane po odbytej kwarantannie. Naszym czytelnikom mogliśmy też przekazać bezpośrednio lub mailem link 70. minutowego filmu pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy” z prawem do publicznej emisji, a udostępniony nam przez CEO. Film ten uznany został na najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci 2019. Film oparty na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore, powstał w koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Jest to oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia, zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.

O godzinie 17.00 w sali widowiskowej GCK odbyło się spotkanie literacko-muzyczne. Naszym gościem był Michał Laszuk, autor ponad 15 książek prozatorskich i poetyckich. Fragmenty poszczególnych książek czytała Alina Baryga, autor ciekawie opowiadał o genezie powstania poszczególnych książek. Większość z nich jest dostępna w naszej bibliotece. Spotkanie autorskie miało także wspaniały muzyczny akcent. Po części literackiej usłyszeliśmy wspaniały duet muzyczny. Joanna Gacka zaśpiewała szereg znanych pieśni, ballad i romansów. Na pianinie akompaniował jej Piotr Śmiejczak. Publiczność była pod wrażeniem niezwykłego głosu wokalistki i gry muzyka. Była to wspaniała uczta duchowa, która w tym dniu promowała czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Pomimo pandemii i trudnych czasów dla kultury, okazuje się, że książki i biblioteki to najlepsi przyjaciele na te trudne czasy.

Nasi goście zastosowali się do wszystkich obowiązujących obostrzeń. Każdy z uczestników posiadał maseczkę, dezynfekował dłonie, na sali widowiskowej zachowany był odstęp do 2 metrów między siedzącymi. Wszyscy goście wypełnili przy wejściu Oświadczenie Uczestnika Spotkania. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał ekologiczną torbę. Torby przekazał Karol Urbaniak, znany z działań na rzecz ochrony środowiska.

Ponieważ tegoroczna akcja Noc Bibliotek odbywała się pod hasłem „Klimat na Czytanie’ zamieszczamy poniżej wiersz Jacka Cygana (specjalnie na tę okoliczność napisany)

„Klimat”

Matka Ziemia, jak wiadomo, ma syna,

który  nosi piękne imię Klimat.

I ten klimat od najmłodszych lat życia,

ponad wszystko bardzo lubił czytać.

Z tego względu niejedna dziewczyna

powtarzała: jaki super-Klimat!

Lubił czytać o naturze, o przyrodzie,

i tak Klimat stał się pierwszym ekologiem.

Dziś, gdy Matka Ziemia jest w opałach,

Klimat nas alarmuje: – Trzeba działać!

Choć sam walczy i się stara chronić Ziemię,

tylko z nami może spełnić swe marzenie.

Taki morał w tej historii się ukrywa:

Gdy czytamy, Klimatowi sił przybywa!

Więc czytajmy, bądźmy mądrzy, bo w tej ciszy,

Klimat wie, że może na nas liczyć!

Zróbmy sobie małą ekologię własną

A czytanie niech się stanie naszą pasją!

Jeszcze rzecz istotna niesłychanie:

Matka Ziemia jest wrażliwa na czytanie

Gdy czytamy jest jej lżej, spokojniej trochę.

Więc czytajmy, niech się dzieje NOC  BIBLIOTEK!

Anna Czachorowska
GBP w Jabłonnie