NARODOWE CZYTANIE i Wędrujące Czytanie podczas Święta Gminy w dniu 7 września 2019 r. – relacja

Tegoroczna odsłona tej Ogólnopolskiej Akcji, zorganizowana przez GBP w Jabłonnie, odbyła się w sobotę, 7 września 2019 r., podczas Święta Gminy Jabłonna, na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego, Jabłonna, ul. Modlińska 105. Na Narodowe Czytanie w roku 2019, Para Prezydencka RP zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Ten wybór tekstów łączy w sobie polskość z treściami uniwersalnymi i nie stracił nic ze swej aktualności. Nasza Biblioteka do Czytania wybrała tekst Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą )-Bruno Schulza. Poszczególne fragmenty tego tekstu na scenie czytali: Wójt Gminy Jabłonna, Jarosław Chodorski; Członek Zarządu Powiatu Legionowskiego, Grzegorz Kubalski; Prezes Fundacji „Promień Słońca”, Jerzy Jastrzębski; Kierownik Filii GCKiS w Chotomowie, Elżbieta Frydrychowicz; Kierownik GCKiS w Jabłonnie, Danuta Maksymiuk; Poetka i pisarka, Marta Berowska, Dyrektor GBP w Jabłonnie, Anna Czachorowska; Kierownik Klubu, Magdalena Suwińska-Sokolnicka i Żołnierz z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.
Wszystkim Czytającym na jabłonowskim Narodowym Czytaniu serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

W naszym namiocie sąsiadującym z 32. Wieliszewskim Dywizjonem gościli zaprzyjaźnieni z naszą Biblioteką goście – poeci i pisarze (m.in. Marta Berowska, Hanna Niewiadomska, Sylwia Piwowar, Katarzyna Kuligowska, Jan Zumis ), którzy podpisywali swoje książki. Spotkaniom z autorami towarzyszyła „Strefa Wymiany Książek”.  Dla najmłodszych zorganizowano proste quizy literackie, dla każdego uczestnika były drobne upominki, słodycze i nagrody w postaci książek. Uroczystości związane z Narodowym Czytaniem zwieńczono „Wędrującym Czytaniem”, którego pomysłodawcą była Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie. W Czerwonym Wędrującym Fotelu (który przez całe wakacje wędrował po powiecie legionowskim)  zasiadła poetka i pisarka, autorka legend dla dzieci, Marta Berowska. Swoje „Bajczytanki Pani Hanki” czytała także poetka Hanna Niewiadomska. Jej wiersze czytała również Anna Czachorowska i Sylwia Piwowar. W Czerwonym Fotelu wybrane pozycje dla dzieci czytali również: Kierownik GCKiS w Jabłonnie, Danuta Maksymiuk;  Prezes Fundacji „Promień Słońca”, Jerzy Jastrzębski. Fragmenty książki „Jabłonna Augusta” Katarzyny Kuligowskiej czytał Członek Zarządu Powiatu legionowskiego, Artur Stankiewicz. Wszystkim uczestnikom „Wędrującego Czytania” serdecznie DZIĘKUJEMY !!!