Treść artykułu

NARODOWE CZYTANIE 2020 – Relacja

NARODOWE  CZYTANIE – to polska akcja społeczna propagująca znajomość  literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w roku 2012. Akcję zorganizował ówczesny Prezydent Polski Bronisław Komorowski.

   Pierwsze publiczne czytanie utworu Pan Tadeusz naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza odbyło się 8 września 2012r. Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego, od samego początku bierze udział w tej akcji, której celem jest, aby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna  w szeroko rozumianym życiu społecznym. Początkowo, czytania odbywały się w zaciszu naszej biblioteki, z udziałem młodych, jak i starszych czytelników. Następnie, przez kolejne lata czytania odbywały się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego  w Jabłonnie, w ramach Święta  Gminy. Uroczystość  odbywała się w pierwszym tygodniu września i pokrywała z terminem Narodowego Czytania.

W 2013 roku czytaliśmy fragment Dzieł  Aleksandra Fredry. Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć oraz plakat autorstwa Piotra Młodożeńca.

Trzecią edycję Narodowego Czytania w 2014 roku również objął swoim patronatem Prezydent Bronisław Komorowski. Czytano wówczas fragmenty Trylogii  Henryka Sienkiewicza. Akcja ponownie spotkała się z dużym zainteresowaniem Polaków.

Czwartą edycję akcji w 2015 roku objęła swoim Patronatem Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda. Przygotowano specjalną krótszą adaptację Lalki Bolesława Prusa po to, by umożliwić różnym instytucjom organizację publicznych odczytów. Kancelaria Prezydenta przygotowała też okolicznościową pieczęć, plakat oraz baner.

Piątą edycję  (2016) ponownie objęła swoim patronatem Para Prezydencka. Prezydent Andrzej Duda wystosował okolicznościowy list do obywateli,zachęcający do udziału w akcji Narodowego Czytania. Polacy w drodze głosowania internetowego sami wybrali dzieło, które odczytywano następnie w całej Polsce. Quo vadis  Henryka Sienkiewicza wygrało z innymi dziełami literatury narodowej.

W szóstej edycji (2017) zaproponowano, by Polacy po raz kolejny wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Nasi rodacy wybrali Wesele  Stanisława Wyspiańskiego. Dramat ten odczytano w wielu miejscowościach w kraju oraz za granicą.

W roku 2018 akcja Narodowe Czytanie miała specjalny charakter. W nawiązaniu do Jubileuszu 100. lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Para Prezydencka zaproponowała lekturę  Przedwiośnie  Stefana Żeromskiego. Dodatkowo przez cały rok czytano Antologię  Niepodległości. Podczas finału akcji Przedwiośnie było czytane w 33 krajach, w prawie 3000 miejscach na całym świecie. W 2019 roku wybrano Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie, czyli teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Były to następujące lektury:

  1. Dobra Pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Szulc
  5. Orka – Władysław Reymont
  6. Rozdziobią nas kruki, wrony – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa – (z cyklu Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W roku 2019 nasza Biblioteka wybrała do czytania – utwór : Mój ojciec wstępuje do strażaków  Bruno Szulca.

   Dziewiąta edycja Narodowego Czytania (2020) należy do jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu –  poety, dramaturga i epistolografa Juliusza Słowackiego. Jego  Balladyna jest  bohaterką  tegorocznego Narodowego Czytania. Balladyna jest połączeniem wielu konwencji: legendy, baśni ludowej, tragedii historycznej, groteski. Są w niej wpływy dramatu szekspirowskiego, ale całość jest jednym z najoryginalniejszych dzieł romantycznych. Historia rozgrywa się w legendarnych początkach Polski, a głównymi bohaterami są: Król Popiel  (Pustelnik) pozbawiony władzy przez uzurpatora, szlachetny książę Kirkor dążący do przywrócenia mu korony, królowa Goplana z elfami, dwie siostry – dobra i zła, ich matka – wdowa. Balladyna, opanowana żądzą władzy, osiąga ją przez szereg zbrodni, poczynając od zabicia własnej siostry Aliny – rywalki do ręki Kirkora. W finale ginie porażona sprawiedliwością boską. Juliusz Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Organizatorami Narodowego Czytania 2020 w Jabłonnie byli: Gminna Biblioteka publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie, Gmina Jabłonna i Pałac w Jabłonnie (w ramach XXIV  Festiwalu Nauki – Nauka z Pałacem w Tle). Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Medialnym przez: Wieści z Naszej Gminy, Gazetę Powiatowa, Mazowieckie TO i OWO. W dniu 6 września 2020 r. (niedziela) o godzinie 16.00 w Oranżerii Pałacu w Jabłonnie rozpoczęła się uroczystość Narodowego Czytania 2020. Przybyłych gości przywitali organizatorzy tego wydarzenia:  Anna Czachorowska – Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie, Anna Grochowska – Pałac w Jabłonnie,  Jarosław Chodorski – Gmina Jabłonna
Fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu – „Balladyny” Juliusza Słowackiego czytali zaproszeni do udziału w 9. edycji Narodowego Czytania, zaprzyjaźnieni z naszą biblioteką osoby:
W rolę Kirkora wcielił się wspaniały aktor – Filip Borowski;
Tytułową postacią, czyli Balladyną była Sylwia Piwowar, pracownik  Urzędu Gminy w Jabłonnie;
Aliną – Anna Czachorowska, dyrektor jabłonowskiej biblioteki;
Matką- wdową – Hanna Niewiadomska, poetka;
Pustelnikiem – Jarosław Chodorski, Wójt Gminy Jabłonna
Filonem – Marek Dąbrowski, autor legend i wierszy dla dzieci;

Wspólne czytanie po raz kolejny dostarczyło dużo radości w obcowaniu z wyjątkową polską literaturą. Wszyscy oddaliśmy się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody i porozumienia. Ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Oprawę muzyczną zapewniła młoda skrzypaczka, mieszkanka Gminy Jabłonna – Wiktoria Dąbrowa, której z całego serca dziękujemy. Marek Dąbrowski podarował uczestnikom spotkania swoje Wierszo-Kolorowanki z cyklu „Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką”.  Naszym gościem była również Marta Berowska, poetka i pisarka, która prezentowała swoją najnowszą książkę Polskie legendy i podania. Uroczystość wspólnego czytania odbywała się w otoczeniu wyjątkowej  wystawy prac malarskich pod tytułem Sztuka w czasach zarazy. Nasza Biblioteka rozdawała też wszystkim uczestnikom przypinki, specjalnie przygotowane na uroczystość Narodowego Czytania w Jabłonnie. Serdecznie dziękujemy paniom: Dominice Lemke i Sylwii Piwowar za szczególne zaangażowanie w zorganizowaniu tej uroczystości. Panu Jerzemu Jastrzębskiemu serdecznie dziękujemy za filmowanie i fotografowanie naszej imprezy. Wszystkim naszym przybyłym  Gościom (w szczególności przewodniczącemu Rady Gminy Panu Wojciechowi Nowosińskiemu z małżonką, Panu Radomirowi Czaudernie, Państwu Robertowi i Dorocie Tonderom) dziękujemy z całego serca za wspólne świętowanie  tej wyjątkowej  akcji Narodowe Czytanie 2020.

Anna Czachorowska

Fot. (Jarosław Chodorski, Jerzy Jastrzębski, GBP w Jabłonnie)