Konkurs “Zaczarowana Zagroda” – wycieczka do Muzeum w Legionowie.

Około godziny 10 dzieci ze szkół w Chotomowie i w Jabłonnie, wynajętym autobusem, udały się do Muzeum. Na początku wizyty Pani Malwina Piorun zaprowadziła je do sal stałej wystawy pt. ? W Krainach lodu i książek ? rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach? i opowiedziała im o wyprawie z Legionowa na Wyspę Niedźwiedzią w 1932 r., której kierownikiem był, wybitny polski podróżnik, Czesław Centkiewicz. Mali goście z uwagą wysłuchali opowieści o pierwszej polskiej ekspedycji polarnej, z zainteresowaniem oglądali eksponowane pamiątki, fotografie i dokumenty dotyczące małżeństwa Centkiewiczów. Kiedy poproszono je o zgadywanie, co mógł zabrać ze sobą na 13 miesięczną wyprawę do odległej krainy Pan Czesław, niektóre z padających odpowiedzi były trafne, a niektóre dość zaskakujące. Następnie mali goście muzeum obejrzeli fragmenty ?Kroniki filmowej? poświęcone ekspedycji oraz film animowany ?Zaczarowana Zagroda? (zbieżność z tytułem naszego konkursu nieprzypadkowa). Kolejny punkt wizyty w muzeum spotkał się ze szczególnym entuzjazmem wśród małych laureatów. Dzieci, pracując w grupach, bawiły się we wspólne budowanie iglo, a następnie wchodziły do powstałych konstrukcji, w których wnętrzu mogli poczuć się jak bohaterowie książek Centkiewiczów.

{gallery}zaczarowanazagroda/Muzeum/{/gallery}

Ostatnim punktem wizyty laureatów konkursu w legionowskim Muzeum, było zwiedzanie wystawy pt. ?Światłoczuła fotografia kobiet Legionowo z XX i XXI wieku?, gdzie dzieci podziwiały reprodukcje w technice ambrotypu. Po czym zadowolone i wzbogacone o przekazaną wiedzę, odwiezione zostały na zajęcia do swoich szkół.