X Tydzień Bibliotek w Jabłonnie - spektakl teatru MASKA dla gimnazjalistów.

Jedną z atrakcji, przygotowanych przez naszą Bibliotekę w ramach obchodów X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, było mające miejsce 10 maja w Sali Widowiskowej jabłonowskiego GCKiS-u przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA. Tym razem młodzi aktorzy z Krakowa przygotowali, skierowany do młodzieży gimnazjalnej spektakl pt. ?Autostradą do piekła?, traktujący o niebezpieczeństwach, jakie niosą ze sobą narkotyki.

Widzowie poznali losy młodej dziewczyny, wciągniętej (dosłownie i w przenośni) w piekło narkotykowego uzależnienia. W jego wyniku bohaterka, zatraciwszy wszelkie swoje młodzieńcze ambicje, plany i perspektywy, decyduje się na dramatyczny krok - samobójstwo. Inaczej jednak niż w rzeczywistości, dzięki metafizycznemu deus ex machina otrzymuje ona jeszcze jedną szansę, aby odzyskać na powrót swoje życie.

Siła spektakli przygotowanych przez Maskę nie leży jak widać w subtelnościach fabularnych ? krakowska trupa prezentuje historie raczej proste ale dzięki temu bardziej sugestywne. Wartości ich spektakli należy upatrywać w osobowościach aktorów, którzy jako ludzie młodzi potrafią nawiązać kontakt z publicznością na jednej płaszczyźnie, wejść z nią w dialog. Przykuwa to uwagę widzów i sprawia, że przesłanie przedstawień ma większą szanse dotrzeć do świadomości młodego odbiorcy.

Zwracamy się z serdecznymi podziękowaniami do grona pedagogicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Jabłonnie za pomoc w zorganizowaniu spektaklu.