Tydzień z Internetem 2013

W ubiegłym tygodniu (18-22 marca) nasza Biblioteka, razem z Filią w Chotomowie, już po raz drugi znalazła się w gronie setek bibliotek z całego kraju (patrz mapka) biorących udział w corocznej akcji "Tydzień z Internetem" organizowanej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Akcję tą, mającą na celu przybliżanie i popularyzację różnorodnych możliwości jakie otwiera Internet, w roku obecnym objął honorowym patronatem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W 2013 r., podobnie jak w roku ubiegłym, nasza Biblioteka skierowała ofertę udziału w warsztatach do najbardziej aktywnych użytkowników Internetu, spośród uczniów szkół podstawowych w Chotomowie i Jabłonnie, w naszych jednostkach. Tym razem realizowaliśmy program "Zasadź drzewo w Internecie", którego zadaniem było zapoznanie najmłodszych, w atrakcyjnej formie wspólnej zabawy, z podstawami genealogii za pomocą ogólnodostępnych w sieci narzędzi.

Za pomocą internetowej Wielkiej Księgi Imion oraz strony "Znaczenie Imion" uczestnicy mieli okazję odkryć ukrytą wymowę własnych, ich rodziców oraz kolegów imion i porównać ją z rzeczywistym charakterem tych osób. Natomiast dzięki mapie nazwisk dostępnej na stronie MoiKrewni.pl dzieci dowiedziały się co nieco o tym jak rozpowszechnione są ich nazwiska - w którym rejonie Polski mieszka najwięcej osób o danym nazwisku, a gdzie jest ich najmniej. Ćwiczenie to, szczególnie poruszało wyobraźnię najmłodszych, pokazując skąd mogą wywodzić się ich rodowe korzenie.

Najważniejszym elementem warsztatów było jednak "zasadzenie drzewa" za pomocą strony internetowej MyHeritage.pl. Dzięki tej darmowej witrynie dzieci same, w łatwy sposób, tworzyły drzewa genealogiczne, dodając swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków i dalszych krewnych. Utworzone w ten sposób grafiki, przedstawiające niekiedy kilkupokoleniowe familie, można będzie następnie wydrukować w atrakcyjnej, zaopatrzonej w zdjęcia portretowe, stylizowanej formie.

Na koniec warsztatów dzieci w nich uczestniczące zarejestrowały się, wypełniając anonimową ankietę na stronie Tygodnia z Internetem, dołączając tym samym do tysięcy uczestników akcji z całej Europy. W nagrodę za udział wszyscy biorący udział zostali ponadto uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

>>STRONA TYGODNIA Z INTERNETEM<<

Składamy serdeczne podziękowania Szkole Podstawowej w Chotomowie, za umożliwienie dzieciom udziału w warsztatach, poprzez zwolnienie ich z zajęć lekcyjnych. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Anny Linke ze szkolnej biblioteki, za pomoc w zorganizowaniu warsztatów w Filii w Chotomowie.