Rok biblijnego życia

Pod koniec grudnia 2009 roku zakupiliśmy do naszej biblioteki bardzo ciekawą książkę, którą chcemy Państwu polecić.

Jest to książka napisana przez amerykańskiego pisarza i dziennikarza awangardowego magazynu dla mężczyzn o nazwie „Esquire”- A.J. Jacobsa  - pt. ”Rok biblijnego życia”.

Przełożona na język polski przez Agnieszkę Andrzejewską, wydana przez Wydawnictwo Literackie  w 2009 roku.

Ta książka to zapis niezwykłego doświadczenia, jakim było życie przez rok zgodnie z biblijnymi nakazami.

Przygotowania do życia według Biblii rozpoczął od konsultacji ze wszelkiej maści specjalistami. Począwszy od biblistów, skończywszy na rabinach oraz księżach i pastorach.

Zakupił tez pokaźną liczbę rozmaitych wersji Biblii.

Poradziwszy się ekspertów i dogłębnie przestudiowawszy stosowną literaturę, poczuł, że jest gotowy , by rozpocząć eksperyment.

Był  1 września 2005 roku.

Od tego dnia zrozumiał, że nie ma się w co ubrać. To, co miał zostało wykonane z mieszaniny włókien, a w Biblii napisano, że odzież  z  tkanin mieszanych jest grzeszna. Po zastanowieniu Jacobs poszedł na całość – porzucił eleganckie garnitury i drogie buty, i zmienił je na białe płócienne szaty.  Przez cały rok w ogóle się nie golił, gdyż biblijny przepis, by „nie golić boków brody” wydał mu się na tyle niejasny, że nie chciał ryzykować przekroczenia granic zakazu.

Zamiast pantofli nosił sandały, a w ręku dzierżył laskę - nieodłączny atrybut pasterza.

Ten strój budził jednak niejakie zdziwienie na nowojorskich ulicach, choć to miasto nie jedno dziwactwo widziało. Jacobs chadzał nie tylko z laską: czasem wybierał się na spacer z harfą, innym razem zabierał ze sobą róg, na którym postanowił nauczyć się grać.

Jakobs zakończył biblijny eksperyment po 379 dniach. Mówił potem, że w tym czasie czuł się, jakby amputował sobie część własnej tożsamości. Jednak od tej chwili znów mógł być sobą. I oddawać się temu, czego podczas eksperymentu najbardziej mu brakowało. Okazało się jednak, że od pewnych rzeczy już się odzwyczaił i uznał, że nie warto do nich wracać.

Stwierdził, że uczciwie stosując się do biblijnych nakazów i zakazów, niepostrzeżenie stał się lepszym człowiekiem.

Okazało się więc, że spośród biblijnych przepisów na życie najlepiej sprawdziły się te, które nakazywały okazywać innym szacunek – taki, jaki chciałoby się mieć dla samego siebie. A w codziennej gonitwie za dobrami materialnymi pamiętać o tym, że w ludzkim istnieniu najważniejsza jest duchowość.

Jednak najważniejszą korzyścią było zrozumienie, że życie według Biblii to nie tylko przepisy na strój, to także stosunek do ludzi i samego siebie. W sumie to była ważna lekcja.

Może warto spróbować?

Jacobs dowiódł, że w XXI wieku można żyć, przestrzegając w sposób dosłowny wszystkich biblijnych nakazów i zakazów. Wielbić Boga na nowojorskiej ulicy grą na dziesięciostrunowej harfie, obmywać nogi bliźnim, kamienować cudzołożników…

Jest to książka dowcipna i prowokująca, pełna anegdot i ciekawostek, nie pozbawiona jednak inteligentnej refleksji na temat moralności oraz roli religii i wiary w życiu współczesnego człowieka.

Zachęcamy do przeczytania tej intrygującej pozycji.

Anna Czachorowska

Ibuki - dostęp online