Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Jabłonnie i w Chotomowie - relacja

Obchody tegorocznego piętnastego już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywały się pod hasłem „DOWOLNOSĆ CZYTANIA”. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie postanowiliśmy aby każdy dzień tego Tygodnia był dedykowany różnej grupie wiekowej naszych czytelników. Była to też okazja do pogłębienia integracji z lokalnym środowiskiem oraz szansą przysłużenia się mu poprzez przygotowanie szeregu imprez, kierowanych do możliwie najszerszego grona odbiorców.

W przeddzień Tygodnia Bibliotek czyli 7 maja (poniedziałek) otworzyliśmy wystawę fotograficzną pt. „Książka z naturą w tle”. Autorami tej wystawy byli lokalni artyści, mieszkańcy powiatu legionowskiego panowie Zbigniew Oczkowicz i Czesław Karpiński.

7 maja 2018 r. (poniedziałek) Bibliotekę w Chotomowie odwiedziły trzylatki z Niepublicznego Przedszkola Wyspa Skarbów. Mali Odkrywcy z ogromnym zainteresowaniem oglądali przygotowane dla nich książeczki. Na zakończenie przemiłego spotkania przedszkolaki otrzymały od p. bibliotekarki słodki upominek.

Kolejne dni to spotkania również dla dzieci. 8 maja w jabłonowskiej bibliotece odbyło się spotkanie dla najmłodszych dzieci w ramach cyklu „Czytanie na Dywanie”. Zaprezentowana została książka Katarzyny Sołtyk pt. „Moja Polska”. Była to też dla tych dzieci lekcja patriotyzmu.

9 i 11 maja dla przedszkolaków i uczniów klas zerowych odbyły się spotkania z autorami utworów dla dzieci. Byli to znani w naszym środowisku lokalni twórcy: p. Hanna Niewiadomska i p. Marek Dąbrowski. Autorzy prezentowali swoje najnowsze książki. Największą publiczność przyciągnęły dwa spektakle teatralne w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” z Krakowa. Spektakl „Opowieści z teczki profesora Książeczki” obejrzało w Jabłonnie i w Chotomowie ponad 500 dzieci.

H.Niewiadomska1

Dla starszych nieco dzieci przygotowaliśmy warsztaty filozoficzne pt. „Czy rzeczywistość krainy Narnii jest rzeczywista” prowadzone przez p. Joannę Imienowską z pracowni filozoficznej „Eureka”. Warsztaty te zakończyły w dniu 15 maja nasz jabłonowski „Tydzień Bibliotek”

Ale nie zapomnieliśmy też o naszych dorosłych czytelnikach. Dla nich specjalnie przygotowaliśmy dwa spotkania literacko – muzyczne. Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 12 maja (w sobotę). Gościem naszym był pisarz i poeta Michał Laszuk, również mieszkaniec powiatu legionowskiego oraz wyjątkowo energetyzujący zespól „Dwa kolory”. Drugie spotkanie odbyło się w poniedziałek, 14 maja. Bohaterem tego spotkania był poeta i filozof   Stefan Król. Spotkanie prowadził aktor Leszek Służewski, który na początku przedstawił nam sylwetkę gościa prezentując fragment filmu „Trzy kominy” w reżyserii Janusza Kłosińskiego. Oprawę muzyczną zapewniła pieśniarka Grażyna Skowron – Matkowska ( w jej repertuarze była piosenka polska, włoska i francuska.

W tym roku postawiliśmy na promowanie przede  wszystkim lokalnych artystów. We wszystkich imprezach z okazji „Tygodnia Bibliotek” uczestniczyło ponad 1000 osób.  Uważamy go za wyjątkowo udany, chociaż bardzo pracowity tydzień.

GBP w Jabłonnie