Spotkanie ze Stanisławem Grabowskim

Spotkanie ze Stanisławem Grabowskim - relacja

W dniu 18 stycznia 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Chotomowie odbyło się spotkanie poświęcone Patronowi naszej Biblioteki - ks. Janowi Twardowskiemu (w tym dniu przypada 13. rocznica śmierci poety). Chcąc uczcić pamięć o Nim, na to spotkanie dla gimnazjalistów, zaprosiliśmy wieloletniego przyjaciela, znawcę życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego - Pana Stanisława Grabowskiego.

Stanisław Grabowski – peta, pisarz, dziennikarz telewizyjny, reżyser – dokumentalista i scenarzysta. Autor ok. 100 filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych dotyczących głównie kultury i historii. Jest obecny w ok. 20 podręcznikach szkolnych i w wielu antologiach. Wydał dotychczas 40 książek prozatorskich i poetyckich., tłumaczonych na wiele języków obcych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym i prezesem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej a także redaktorem kwartalnika „Poezja i Dziecko”. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Znakomity gość opowiadał młodzieży o życiu i twórczości swego ukochanego mentora, ks. Jana Twardowskiego. Przytaczał tez fragmenty ze swej autorskiej książki Jan Twardowski Kalendarium życia i twórczości.

Anna Czachorowska

Śpieszmy się - to najbardziej znany wiersz ks. Jana Twardowskiego. Oto jego fragment:

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.

Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej