“Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” 2020 – relacja

Dziś, w dniu 29 września 2020 roku  w naszej Bibliotece po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania.

Naszymi gośćmi  były dzieci z przedszkola „Bajkowy Dom” i  klasa A („zerówka”) ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej  w Jabłonnie. Razem uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Motywem przewodnim  dzisiejszego spotkania czytelniczego było znaczenie czynienia dobra, które  zawsze do nas powraca.

Dzieci z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni  Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej. Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki – 29 września ( 1888 roku) – stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu. Dzieci odpowiadały później na pytania związane z treścią wysłuchanej historii o dzielnym Szewczyku Dratewce.

Na zakończenie nasi goście otrzymali zakładki do książek i  słodycze. Na ręce pań nauczycielek została przekazana  dla jednej i drugiej grupy Wierszo-Kolorowanka „Kapitan Wyderka” autorstwa Marka Dąbrowskiego. Dzieci zostały zaproszone na następne spotkanie wtorkowe w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Gościem naszym  i dzieci będzie znana poetka Hanna Niewiadomska. 🙂

Czytanie na głos  ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.

Data 29. września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych  dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism  dla dzieci.

Janina Porazińska rozmiłowana była w tematyce folkloru. W oparciu o niego tworzyła swe wiersze i baśnie. Elementy folkloru możemy odnaleźć niemal we wszystkich jej dziełach. Autorka czerpała z przypowieści, podań i pieśni. Jej książki przetłumaczono na wiele języków. Nazywana jest jedną z czterech „dam  literatury dla dzieci” (obok Ewy Szelburg –Zarębiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej). Za swoją twórczość otrzymała szereg  nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu. 🙂