Dzień Bezpiecznego Internetu w Bibliotece

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzony jest 11 lutego, zaprosiliśmy grupę dzieci z przedszkola „Bajkowy Dom”

W tym roku DBI odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, w pierwszej połowie lutego. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Nasza Biblioteka od wielu lat  angażuje się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji i tworzenia kultury zrozumienia. Dokładnie w dniu DBI, czyli dziś 11 lutego odwiedziła nas grupa dzieci z przedszkola „Bajkowy Dom”. Dzieci, które uczęszczają do nas na „Czytanie na Dywanie” –  tym razem miały spotkanie z informatykiem współpracującym z naszą Biblioteką. Pan Paweł Bruszewski, najpierw rozmawiał z dziećmi  na temat bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. Wiadomo przecież, że Internet stał się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Wiadomo też, że z jego zasobów korzystają coraz młodsze dzieci. Dzieci, które nas odwiedziły to 5-6 latki. Aktywnie brały udział w tej pogadance. Pan informatyk zapoznał dzieci z zasobami serwisu necio.pl oraz z niektórymi z kreskówek serii „Owce w sieci”. Przyjazny robocik Necio zapraszał dzieci do zabawy w Internet proponując zadania dostosowane do ich możliwości motorycznych i poznawczych. Natomiast „Owce w sieci” to seria niepowtarzalnych kreskówek. Treści tych kreskówek nawiązują do współczesnych zachowań dzieci w kontakcie z multimediami. Dobro walczy tu ze złem, a każda z opowieści kończy się jasnym morałem zapadającym w pamięć. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało na pamiątkę kolorowy plakat Bezpiecznego Internetu. Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć, chciały aby jeszcze trwały (mimo upływu 45 minut ). To bardzo cieszy:)

Następne spotkania odbędą się w Tygodniu Bezpiecznego Internetu, w miesiącu marcu. Zapraszamy !!!

Anna Czachorowska – dyrektor GBP w Jabłonnie