Treść artykułu

Benefis Anny Czachorowskiej

    Gości przywitali organizatorzy benefisu: Magdalena Koperska z wydawnictwa Anagram i Andrzej Sobierajski z Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.        Całość uroczystości i rozmowy z jubilatką prowadziła dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie – Renata Sowińska. Na początku spotkania głos zabrali: wiceprezydent miasta Legionowo – Piotr Zadrożny i wójt Gminy Jabłonna – Jarosław Chodorski.

   Spotkaniu rocznicowemu towarzyszyła ciekawa i różnorodna oprawa artystyczna. Zgromadzona publiczność, która wypełniła wszystkie miejsca siedzące (dla niektórych zabrakło) w sali Ratusza, mogła obejrzeć krótki film wspomnieniowy, począwszy od pierwszego wieczoru autorskiego, który się odbył w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, w roku 1992. Po filmie publiczność obejrzała niezwykły spektakl w wykonaniu młodzieżowego teatru „Tam i z powrotem”, w reżyserii Ewy Zalewskiej. Spektakl nosił tytuł „Stoję nad brzegiem” i oparty był na biografii autorki, napisanej słowami jej wierszy i tematycznie związanymi, nastrojowymi piosenkami. Scenografię zaprojektowała Barbara Retmaniak z MOK-u, na scenie pojawiły się obrazy malarki Małgorzaty Omelańczuk – Pawluk, które namalowane zostały pod wpływem wierszy jubilatki.

   Przed i po spektaklu odbyły się występy wokalne artystów: przybyłego z Włoch Don Giuseppe, Jacka Gabera z Austrii a także mieszkającej obecnie w Paryżu – Grażyny Skowron- Matkowskiej, Barbary Pachury z Wrocławia, Dominiki Swiątek i Aleksandry Świerczewskiej z Warszawy oraz zespołu Młodzież 50+ z Legionowa. W tym samym czasie podczas koncertu w Krakowie, w „Piwnicy pod Baranami”, p. Agata Slazyk zaśpiewała utwór Anny Czachorowskiej „Póki mamy marzenia” do muzyki Tomasza Kmiecika. W ten sposób, chociaż na chwilę, Kraków połączył się muzycznie z Legionowem, jak powiedziała artystka „Piwnicy pod Baranami. Wśród widzów były tak wybitne osobowości jak Ernest Bryll czy Tadeusz Woźniak, którzy także zabrali głos na scenie. Głos zabrała także autorka pracy magisterskiej, poświęconej twórczości i działalności kulturalnej Anny Czachorowskiej – p. Magdalena Suwińska- Sokolnicka.

   Głos na scenie, zabrał także wybitny pisarz i poeta, Andrzej Zaniewski, który powiedział kilka zdań z napisanej na tę okoliczność, sześciostronicowej recenzji wierszy Anny Czachorowskiej. Przeczytane zostały słowa Krystyny Czubówny, która nie mogła być obecna na uroczystości, a przecież tak wiele lat uczestniczyła w życiu artystycznym bohaterki wieczoru. W trakcie i na końcu uroczystości, serwowano poczęstunek (kawa, herbata i ciasteczka), przygotowany przez Urząd Miasta Legionowo oraz zimne napoje (w tym wino) i pięknie udekorowane owoce i koreczki, które dla p. Czachorowskiej przygotowały koleżanki z GCKiS w Jabłonnie i w Chotomowie.

   Na zakończenie autorka podpisywała trzy publikacje: „W poczekalni snów” (wraz z płytą CD – wiersze w wykonaniu Anny Dymnej), drugą „W poczekalni snów”- wersja dwujęzyczna polsko – angielska oraz specjalnie wydaną na Benefis – książką wspomnieniową pt. „Stoję nad rzegiem”. Po tym niezwykłym wieczorze pozostały miłe serce wspomnienia i „morze” kwiatów, którymi p. Anna została obdarowana.

   Fot. Zespół Szkół w Legionowie Gimnazjum nr 4